All articles for...

2014 South American WCQ tagged with 'Pairings'

Top 4 at the WCQ – South America!

June 29th, 2014

Things are getting exciting here at the WCQ – South America.  For the last 3 years, the South American representative at the World Championship has been from Ecuador.  This year, we know for sure it will be different!  Will it be the host country of the WCQ – Chile? Or will it be a player from Peru?  The Finals will be between Peru and Chile.

Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand) vs. Nadaban Zanabria, Arnold (Peru – Artifact Hand Traptrix)

IMG_4332

Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand) makes it to the Finals!!

Cossio Montefinale, Luis Gustavo (Chile – Stun Deck) vs. Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget)

Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget) makes it to the Finals!

IMG_4342

Top 8 Pairings at the WCQ – SA

June 29th, 2014

Here are the pairings for the Top 8.

Table 1: Cano, Ignacio (Argentina – Geargia Hand) vs. Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand)

Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand) advances to Top 4!

Ignacio (right), Alex (left)

Ignacio (right), Alex (left)

Table 2: Nadaban Zanabria, Arnold (Peru – Artifact Hand Traptrix) vs. Inquil Moyna, Wilfredo (Peru – Artifact Hand Traptrix)

Nadaban Zanabria, Arnold (Peru – Artifact Hand Traptrix) advances to Top 4!

Arnold (left), Wilfredo (right)

Arnold (left), Wilfredo (right)

Table 3: Aguirre Montecinos, Nicolas Maximiliano (Chile – Artifact Hand Traptrix) vs. Cossio Montefinale, Luis Gustavo (Chile – Stun Deck)

Cossio Montefinale, Luis Gustavo (Chile – Stun Deck) advances to Top 4.

Maximiliano (right), Luis (left)

Maximiliano (right), Luis (left)

Table 4: Vargas Moncayo, Miguel Emilio (Ecuador – Lightsworn Ruler) vs. Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget)

Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget) advances to Top 4!

Rogger (left), Miguel (right)

Rogger (left), Miguel (right)

Day 2 at the WCQ – South America: Top 32

June 29th, 2014

Welcome to Day 2 of the World Championship Qualifer.  Here are the pairings for the Top 32:

Table 1: Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand) vs. Kim Chun, Min-Soo (Chile – Artifact Hand Traptrix)

Diaz Chiquez, Alex Braulio (Peru – Bujin Hand) advances to Top 16.

Table 2: Prieto Angulo, Luis Alejandro (Colombia – Lightsworn Ruler) vs. Mora Ayon, Luis Andres (Ecuador – Artifact Hand Traptrix)

Prieto Angulo, Luis Alejandro (Colombia – Lightsworn Ruler) advances to Top 16.

Table 3: Cano, Ignacio (Argentina – Geargia Hand) vs. Ramirez y de Montenegro Lui, Omar Carlos Edmundo (Peru – Bujin)

Cano, Ignacio (Argentina – Geargia Hand) advances to Top 16.

Table 4: Thomas, Cristian (Argentina – Artifact Hand Traptrix) vs. Castillo Aramundiz, Jose Antonio (Chile – Artifact Traptrix)

Castillo Aramundiz, Jose Antonio (Chile – Artifact Traptrix) advances to Top 16.

Table 5: Conde Morales, Marcelo Victor (Bolivia – Mermail) vs. Goncalves da Silva, Paulo Roberto (Brazil – Mermail)

Goncalves da Silva, Paulo Roberto (Brazil – Mermail) advances to Top 16.

Table 6: Cabrolier Cantos, Andrew Jeremi (Chile – Darkworld Hand) vs. Inquil Moyna, Wilfredo (Peru – Artifact Hand Traptrix)

 Inquil Moyna, Wilfredo (Peru – Artifact Hand Traptrix) advances to Top 16.

Table 7: Riveros Beltran, Julian Alfredo (Colombia – Mythic Ruler) vs. Nadaban Zanabria, Arnold (Peru – Artifact Hand Traptrix)

Nadaban Zanabria, Arnold (Peru – Artifact Hand Traptrix) advances to Top 16.

Table 8: Montes Baren, Leandro Dionicio (Ecuador – Madolche Hand) vs. Medeiros Zambrano, Joao Pedro (Chile – Darkworld Hand)

Montes Baren, Leandro Dionicio (Ecuador – Madolche Hand) advances to Top 16.

Table 9: Alvarez, Andres Gabriel (Chile – Geargia) vs. Alvarado Estrada, Cristhian Marcelo (Artifact Hand Traptrix)

Alvarez, Andres Gabriel (Chile – Geargia) advances to Top 16.

Table 10: Aguirre Montecinos, Nicolas Maximiliano (Chile – Artifact Hand Traptrix) vs. Coronel Arellano, Richard James (Ecuador – Geargia)

Aguirre Montecinos, Nicolas Maximiliano (Chile – Artifact Hand Traptrix) advances to Top 16.

Table 11: Perez Nunez, Gonzalo Esteban (Chile – Artifact Traptrix) vs. Lencina Rieb, Christian Ezequiel (Argentina – Hand Traptrix)

Perez Nunez, Gonzalo Esteban (Chile – Artifact Traptrix) advances to Top 16.

Table 12: Cossio Montefinale, Luis Gustavo (Chile – Stun Deck) vs. Ruiz Rios, Jonathan Javier (Ecuador – Geargia Machina)

Cossio Montefinale, Luis Gustavo (Chile – Stun Deck) advances to Top 16.

Table 13: Amores Burbano, Javier Preslav (Ecuador – Bujin) vs. Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget)

Vera Moran, Rogger Antonio (Chile – Machina Gadget) advances to Top 16.

Table 14: RiofrioBustamante, Javier Alberto (Ecuador – Artifact Hand Traptrix) vs. Ferrer Peñuela, Diego Andres (Colombia – Lightsworn Ruler)

RiofrioBustamante, Javier Alberto (Ecuador – Artifact Hand Traptrix) advances to Top 16.

Table 15: Orbea Davila, Galo Guillermo(Ecuador – Geargia Hand) vs. Luna, Fernando Martin (Argentina – Geargia Hand)

Luna, Fernando Martin (Argentina – Geargia Hand) advances to Top 16.

Table 16: Vargas Moncayo, Miguel Emilio (Ecuador – Lightsworn Ruler) vs. Salvatierra Leiva, Sebastian Alonso (Chile – Firefist Hand)

Vargas Moncayo, Miguel Emilio (Ecuador – Lightsworn Ruler)  advances to Top 16.

Top 32

Table 1

Table 16